DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Dobrá na Šumavě se nachází na severním úpatí masívu Stožce

mezi Soumarským mostem   a Českými Žleby.

Osada je až na malé vyjímky postavena na jedné straně slepé silnice v délce cca 5 km.
Původně dřevařská osada založena v roce 1816 je nyní jen rekreační osadou. Jedná se o lidový skanzen tyrolských roubených domů postavených v jednotném stylu. Osada je v současné době chráněna jako památková zóna s nádhernými roubenými domy ,kapličkou a bývalou školou.Osada se nachází na území
Národního parku Šumava a je ideálním východiskem do oblasti Plešného jezera ,Trojmezí a Boubínského pralesa.
Osada je velmi dobře přístupná pro cyklisty od
Stožce , Lenory, Soumarského Mostu a Nové Pece.Pro pěší je obec přístupná ze zastávky ČD Dobrá na Šumavě a Soumarský Most .
V osadě se nachází široko daleko vyhlášená hospoda „U Němečka“ a poblíž schovaná v lese Stožecká kaple pod stejnojmennou skálou.   

Nevelká vzdálenost k Lipenské přehradě umožnuje jedinečnou kombinaci spojení aktivní dovolené na kolech nebo pěšky po šumavských kopcích a odpočinku na břehu lipenského jezera.


Ideální poloha osady je vhodná pro výlety pěšky ,na kole i na lodi. V obci byla rekonstruována silnice a je zde možné jezdit na kolečkových bruslích. Do přilehlých obcí vedou málo obtížné cyklistické trasy lehce zvládnutelné i pro malé děti. V letní sezóně je možné sjíždění řeky Vltavy na lodích, půjčovna na Soumarském Mostě cca 5 km a při příhodných klimatických podmínkách sběr nádherných šumavských hřibů a ostatních hub.
Pro milovníky rybaření je možné dojíždění k lipenské přehradě nebo přímo v obci na horním toku Vltavy. Tato část Šumavy láká zejména proto, se zde nachází spousta přírodních (Plešné jezero , Boubínský prales,mrtvý luh) a architektonických (Schwarzenberský plavební kanál, Stožecká kaple , Zlatá stezka) zajímavostí a oproti jiným částem Šumavy poměrně stranou velkého zájmu turistů , převážně v zimních měsících.
V zimní sezóně procházejí obcí upravované běžecké stopy a je možné využití i cca 3 km vzdáleného lyžařského vleku v Českých Žlebech nebo vzdálenějších středisek na Kubově Huti nebo na
Zadově .Pro opravdové milovníky sjezdového lyžování jsou k dispozici střediska v Německu Skizentrum Mitterdorf (cca 18 km nebo v Rakousku Hochficht cca 50 km.

V obci Dobrá se v domě číslo 7 nachází hospoda "U Němečka". Toto stavení je také v původním alpském stylu. Objekt pochází zhruba z poloviny 19. století, původními majiteli byli obyvatelé německé národnosti. Po 2. světové válce byla majetkem družstva a sloužila například jako seník. Nynější majitel se snaží uvést chalupu do původního stavu. Tento objekt nabízí současně i ubytování. V prvním patře se nachází malá expozice dobových předmětů.

     

Dobrá čp. 7/13

 

 

Stavení se nachází ve střední části obce. Výstavbu na počátku 19.století dokládá pouze zbytek roubené konstrukce v jihovýchodním nároží, původně užší objekt byl ještě v prvnípolovině 19.stoeltí na severní straně rozšířen. V době svého založení měla budova zastavěnou plochu domu 144 m2, v roce 1854 již měla výměru 161 m2.

 

 

 

 

Osidlovací smlouvu s knížetem Josefem Schwarzenberkem na dům uzavřel v roce 1819 Sepp Faschingbauer z obce Schillenberg. Byl v obci oblíben. „Větší, zčásti roubené a zděné stavení s nízkou sedlovou střechou a zbytkempavlače ve východním štítovém průčelí. Dnešní dispozice novodobá, důmbyl v posledním období využíván jako seník a zbaven části vnitřního členění, v souvislosti s probíhající rekreační úpravou pak zkrácen o bedněnou část původní stodoly. Obvodové stěny původní světnice jsou roubené. Vstup byl v jižním i východním průčelí. V posledním období došlo k odstranění části vnitřních příček, dům je zkrácen o díl stodoly a v interiéru nově upravován.“

 

 

 

 

Po chalupě (Hausname) se zde říkalo „Foschnbaur“, nyní „U Němečka“. Před druhou světovou válkou byl majitelem domu pan Wilhelm Faschingbauer. Po druhé světové válce byl pak objekt požíván jako seník, stavení bylo ve špatném stavu, naštěstí s dobře zachovanou střechou. Do roubené východní části byl dokonce vyřezán otvor o průměru větším než 1 metr pro instalaci ventilátoru. Proti stavení stávala ještě v sedmdesátých letech zděná hasičská zbrojnice s dřevěnou nástavbou na sušení hadic a s vyhlídkou.

 

 

 

 

Dům koupil v roce 1976 Jan Němeček, truhlář, pocházející z Volar, který dům zvelebil a v roce 1995 v něm otevřel hospodu, kterou vede spolu se svým synem Liborem a snachou Zdeňkou. Na interiérech je patrná řemeslná zručnost majitele i jeho záliba ve starožitnostech. Dalším obyvatelem a maskotem hospody je chlupatý rezavý maxipes Ben, místní turistická atrakce. Před hospodou jsou na louce umístěny lavice, kde se mohou hosté za pěkného počasí osvěžit. V roce 2000 byl na severozápadní části pozemku postaven malý srub (majitel Libor Němeček), v roce 2002 v severovýchodní části téhož pozemku vystavěna dřevěná víceúčelová budova.